باکس خبرنامه SMS
شماره همراه خود را وارد کنید تا از آخرین خبرهای سایت واحه از طریق SMS مطلع شوید .

باکس خبرنامه ایمیل
نقشه گوگل
سرویس آب و هوا
اشکال در دریافت اطلاعات

گزارش خبرگزاری فارس از سایت کویری واحه


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، کویر و کویرنوردی یکی از جاذبه‌های دیدنی و زیبایی است که اگر نگوییم که استان اصفهان یکی از بی‌نظیرترین کویرهای کشور را دارد اما باید به جرات گفت که استان اصفهان قابلیت‌های کم‌نظیری برای کویرنوردی دارد.
ورزنه یکی از در دسترس‌ترین کویرهای دیدنی به شهر اصفهان است که فاصله ماسه‌زار آن تا اصفهان 110 کیلومتر است که وسعت تل‌ماسه‌ها بالغ بر 17 هزار هکتار است.

 

در کویر ورزنه انواع اشکال حاصل فرسایش باد را مى‌توان دید مانند تپه‌هاى ماسه‌اى طولى، تپه‌هاى هلالى، هرم‌هاى ماسه‌اى و امواج روى ماسه‌ها که اصطلاحاً به آنها ریپل مارک گفته مى‌شود و چشم‌انداز ماسه‌ها از بالاى تل‌ماسه‌ها بسیار زیبا و بکر به نظر مى‌آید .
نوع پوشش گیاهى آن و سکوت زیباى حکمفرما بر آن براى تمام گردشگران روزى زیبا خلق مى‌کند و ارتفاع تل‌ماسه‌هاى ورزنه نسبت به برخى نقاط بلندتر و در برخى نقاط به 100 متر نیز مى‌رسد.
سال‌های سال بود که مردم علاقه‌مند به جاذبه‌های کویری خود به این منطقه مراجعه می‌کردند بدون اینکه از خدمات رفاهی خاصی برخوردار باشند و ساعاتی را به گشت و گذار کویر می‌گذراندند، اما در کنار این تفریح بعضا اتفاقاتی هم رخ می‌داد که شیرینی کام مردم علاقه‌مند به کویر را به تلخی تبدیل می‌کرد.
از طرفی سرمایه‌گذاری در کویر و آن هم در منطقه شرق اصفهان یکی از مسائلی است که همیشه مسئولان بر حمایت از آن اذعان داشته‌ و گفته‌اند که از آن حمایت می‌کنند اما به واقع سرمایه‌گذاری در کویر و هزینه در آن مناطق دل شیر می‌خواهد که فردی یا افرادی سرمایه‌ خود را در این منطقه با وجود تمام کم و کاستی‌ها هزینه کند.
اما در میان این همه سرمایه‌گذاری که آمدند و رفتند، سرمایه‌گذاری مقتدر و علاقه‌مند به کویر تصمیم گرفت که سایتی در خور برای تفریح جذاب و زیبای گردشگری کویری در منطقه ورزنه احداث کند.
 
* افتتاح سایت گردشگری کویری "واحه" در ورزنه

Description: http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1393/06/08/13930608000335_PhotoL.jpg
 
سایت کویری"واحه" با مساحت زمینی در مجموعه 100 هزار متر مربع است که 11 هزار و 159 متر ساخت شده است، این طرح بزرگترین طرح گردشگری کویری ایران است که به لحاظ ابعاد و وسعت قابل قیاس با کویر کشورهای قطر و امارات است.
این مجموعه تفریحی گردشگری کویری دارای دو رستوران با ظرفیت 840 نفر،‌ یک سالن کنسرت روباز با ظرفیت یک هزار و 800 نفر،‌ یک شربت‌خانه با ظرفیت حدود 300 نفر،‌ 15 سوئیت اقامتی با ظرفیت تکمیلی 120 نفر، تعمیرگاه،‌ پمپ ‌بنزین، رصد‌خانه، پیست شترسواری، ‌پیست موتورسواری، کمپینگ، باشگاه هواپیمای تفریحی، پینت‌بال، باشگاه تیراندازی، ‌مجموعه آب‌درمانی و باغ انار است.
مجموعه گردشگری"واحه" در 110 کیلومتری اصفهان است که نزدیک‌ترین منطقه شهری به این سایت گردشگری شهر تاریخی ورزنه است.
شب گذشته فاز نخست این مجموعه با حضور جمع زیادی از اهالی منطقه ورزنه و نیز برخی از مسئولان استانی و نیز شهر ورزنه افتتاح شد، مردم سخت‌کوش و متدین ورزنه که سال‌های سال منتظر اتفاقاتی خوش از نوع رونق اقتصادی بودند شب گذشته با حضور پرشور خود در این منطقه به نوعی حمایت و شادمانی خود را از این اتفاق خوشایند ابراز کردند.
سالن شربتخانه در دل کویر با فضای دلچسب و خنک از مکان‌هایی بوده که پذیرای قدوم مهمانان و مدعوانی بود که مدت‌ها در این هوای گرم منتظر مسئولان بودند تا به طور رسمی این مراسم آغاز و سایت "واحه" افتتاح شود.
 
*کویرنوردی نظام‌مند کشور در منطقه شرق اصفهان پایه‌ریزی شد
Description: http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1393/06/08/13930608000338_PhotoL.jpg
 
مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از جمله مسئولانی بود که در مراسم افتتاح بزرگترین سایت گردشگری کویری کشور حضور داشت.
محسن مصلحی با اشاره به اینکه میزان جاذبه‌ طبیعی و تاریخی منطقه شرق اصفهان بسیار زیاد است، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در منطقه کویری شرق اصفهان ثابت کرد که می‌توان تهدیدها را تبدیل فرصت کرد و این نکته فقط در حد شعار نبوده بلکه در عمل هم مصداق پیدا کرده است.
وی با اشاره به دو پروژه گردشگری در منطقه شرق اصفهان افزود: سایت تفریحی"واحه" توانسته این فرصت را برای ایجاد نشاط که مورد تاکید رهبری نیز هست، فراهم کند، البته هر چند که هنوز پتانسیل‌های فراوانی از منطقه شرق اصفهان دست نخورده مانده است اما همین مجموعه نیز می‌تواند فرصتی را برای تامین اوقات فراغت جوانان فراهم کند.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه افراد زیادی برای کویرنوردی به منطقه ورزنه سفر می‌کردند اما برنامه نظام‌مندی در حوزه کویرنوردی برای آنها وجود نداشت، تصریح کرد: اکنون این فرصت در این سایت فراهم شده و موتورسواری، شترسواری در کنار کویرنوردی این مجموعه را کامل کرده و نسل جوان می‌توانند به صورت نظام‌مند از کویر استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون برنامه‌ریزی برای سامان دادن تفریحات ویژه کویرنوردی انجام نشده بود، افزود: عدم وجود زیر ساخت‌های لازم در این زمینه یکی از دلایل اصلی کاهش مدت زمان اقامت گردشگران در این منطقه محسوب می‌شد که اکنون با ایجاد این سایت این مشکل بر طرف شد.
مصلحی ادامه داد: چشمه آب گرم ورتون نیز از دیگر مجموعه‌های گردشگری این منطقه است که می‌تواند زمینه جذب گردشگر را به سمت شرق فراهم کند.
وی با تاکید به اینکه این دو مجموعه سبب اقتصاد پایدار در منطقه می‌شود، گفت: در حوزه گردشگری اعتقاد ما بر این است که محیط زیست باید برای نسل آینده ماندگار بماند ضمن اینکه اشتغالزایی نیز برای مردم منطقه داشته باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تاکید کرد: توسعه گردشگری در این منطقه با در نظر گرفتن تمام حساسیت‌ها و رعایت تمام اصول می‌تواند روند مهاجرت از شرق اصفهان به کلان شهر اصفهان را کاهش دهد.
وی اضافه کرد: آستانه تحمل مردم منطقه شرق اصفهان به دلایل وجود خشکسالی خدشه‌دار شده است اما گردشگری می‌تواند این منطقه را رونق و سبب شادمانی مردم منطقه شود.

*رونق گردشگری در شرق اصفهان اشتغال پایدار به همراه دارد
Description: http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1393/06/08/13930608000350_PhotoL.jpg
 
معاون عمرانی استاندار اصفهان نیز از دیگر مسئولانی بود که با تاخیر و از سوی استاندار اصفهان به این مراسم آمد و در همان لحظات بدو ورود به پشت تریبون رفت و با بیان اینکه گردشگری رویکرد ویژه دولت تدبیر و امید است، اظهار کرد: استان اصفهان یکی پتانسیل‌های اساسی در گردشگری کشور است.
محمدعلی طرفه افزود: در مدیریت استان برای رونق گردشگری به حوزه ساختار، ساختمان‌سازی، اسکان و پذیرش مسافران توجه شده است و این در حالی است که در ساختار گردشگری نیز شاهد تسریع در طرح‌های گردشگری هستیم.
معاون عمرانی استاندار اصفهان تصریح کرد: در استانداری اصفهان نیز با تشکیل کارگروه‌های مختلف و نیز طبقه‌بندی آنها این امکان برای سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات در استان فراهم شده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از موارد مطرح شرق اصفهان را سایت گردشگری "واحه" به مدیریت مهرداد هوایی است، ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های موجود در این منطقه به لحاظ شرایط خشکسالی و بی‌آبی اما این مجموعه با همت سرمایه‌گذار این مجموعه به بهره‌برداری رسید.
طرفه با تاکید به اینکه تلاش قابل توجهی در گردشگری این منطقه صورت گرفته است، بیان کرد: به واسطه این سایت رونق و گردشگری کویری زمینه اشتغال بسیاری از افراد منطقه ورزنه جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند.
 
*حمایت مسئولان از سرمایه‌گذاران شعاری شده است
Description: http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1393/06/08/13930608000345_PhotoL.jpg
مهرداد هوایی سرمایه‌گذار این مجموعه بزرگ در حاشیه مراسم افتتاح فاز نخست بزرگ‌ترین سایت گردشگری کویری کشور که پس از اتمام مراسم رسمی و حضور در رستوران کویری پذیرایی مدعوین بود، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این مجموعه گردشگری و تفریحی متعلق به یک نفر نیست بلکه متعلق به تمام کسانی است که در این مدت تکمیل این پروژه را همراهی کردند.
وی با بیان اینکه این مجموعه همانند تیم فوتبال و هر کسی در حیطه خود فعالیت می‌کند، افزود: جا دارد از تمامی کسانی که این پروژه را در فصل سرما و گرما همراهی کردند و اعتبار و شان خود را برای به ثمر رسیدن این پروژه وسط گذاشتند، تشکر کنم.
مدیر پروژه مجموعه گردشگری کویری واحه با تاکید به اینکه هنوز جوانان خوبی در کشور ما هستند که مشتاق فعالیت خالصانه‌اند، تصریح کرد: با کمال تأسف دولتمردان کشور ما از این انرژی جوانان به خوبی استفاده نمی‌کنند.
وی با اشاره به فازهای بعدی این پروژه گفت: درصدد هستیم که تا چهار ماه آینده در بخش فیزیکی و لجستیکی هتل این مجموعه را راه‌اندازی کنیم.
مدیر پروژه مجموعه گردشگری کویری واحه با اشاره به بهره‌برداری از فاز نخست این پروژه گفت: تاکنون 6 میلیارد و 300 میلیون تومان برای این پروژه هزینه شده است و با وجود برآوردی که برای این مجموعه شد فقط 12 درصد از کل تسهیلات مورد نظر پرداخت شد.
هوایی زمان کلنگ‌زنی این پروژه را در دی ماه سال 89 توسط استاندار وقت عنوان کرد و افزود: از آن زمان تاکنون با جرات می‌توان گفت که بیش از هزار نفر که بیشتر آن‌ها مسئولان مختلف بودند از این مجموعه بازدید داشته‌اند.
وی با بیان اینکه مسئولان در 6 ماه نخست این پروژه همراهی خوبی داشتند، گفت: سهم آورده ابتدایی در این پروژه یک میلیارد و 700 میلیون تومان و با دلار 900 تومانی بود اما در کمیسیون گردشگری 4.5 میلیارد تومان تسهیلات ارزی و ریالی درخواست شد که در کار گروه مربوطه مصوب شد.
مدیر پروژه مجموعه گردشگری کویری واحه گفت: در سال 89 درخواست تسهیلات بانکی شد اما بانک مورد نظر تخصیص اعتبار را نپذیرفت که به دلیل کمبود منابع مالی چهار ماه این پروژه تعطیل و سپس مجدداً از سر گرفته شد.
وی اضافه کرد: تضمین حجم سنگین اعتبار برای این مجموعه از طریق برخی از همکاران سرمایه‌گذار تأمین شده است.
هوایی در خصوص اینکه چرا منطقه ورزنه را انتخاب کرده است، بیان کرد: سایت‌های کویری هفت نقطه از کشور را بازدید کردم اما کویر ورزنه را بهتر از مناطق دیگر برای سرمایه‌گذاری دیدم و به همین دلیل روی آن سرمایه‌گذاری کردم.
وی افزود: در دنیا چندین نقطه از جمله حاشیه خلیج فارس، مراکش و مصر و نیز دو پروژه در شرق آسیا سایت کویرنوردی دارند.
مدیر پروژه مجموعه گردشگری کویری واحه با بیان اینکه تا اتمام پروژه 12 میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است، اضافه کرد: تا 20 روز دیگر این مجموعه به طور کامل در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد و پیش‌بینی شده است که تا پنج سال آینده ظرفیت این مجموعه گردشگری کویری به 500 هزار متر مربع برسد.
تصاویر در یک نگاه

سخنرانی

جناب آقای مهندس هوایی مدیر عامل سایت تفریحی واحه

سخنرانی

جناب آقای دکتر مصلحی ریاست محترم سازمان نیراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان

سخنرانی

جناب حاج آقا صادق زاده امام جمعه محترم شهر ورزنه

سخنرانی

جناب آقای مهندس طرفه معاون محترم عمرانی استاندار اصفهان

جناب آقای امین صادقی

سایت تفریحی واحه

شریتخانه

سایت تفریحی واحه

شربتخانه

سایت تفریحی واحه

رستوران

سایت تفریحی واحه

رستوران

سایت تفریحی واحه

محوطه

سایت تفریحی واحه

شربتخانه

سایت تفریحی واحه

رستوران

مهمانان ویژه

جناب آقای دکتر کامران نماینده محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای شفیعی عضو شورای شهر شهر ورزنه

مهمانان ویژه

جناب آقای دکتر شریعتی معاون شورای شهر اصفهان

مهمانان ویژه

جناب آقای مهندس حسام نژاد معاون محترم مالی شهرداری اصفهان

مهمانان ویژه

جناب آقای مهندس طرفه معاون محترم عمرانی استانداراصفهان

1397 مهر
يكشنبه
29